Ragdoll

Zkratka:
Zkratka dle FIFe:
RAG
Místo původu:
USA
Předkové:
Posvátné kočky z Barmy, perské kočky, barmské kočky a kočky domácí
Typ plemene:
Polodlouhosrstá kočka
Tělesný typ:
Podsadité svalnaté tělo, středně velká až velká kočka
Hmotnost:
4 – 10 kg
Barevné variety:
S odznaky tmavohnědými, čokoládovými, modrými, lilovými, dvoubarevná a s ponožkami

Historie: Ragdoll byl vyšlechtěn v Americe roku 1965. Plemeno mělo vzniknout u nečistokrevné bílé peršanky Josephine. Před narozením koťat prý tato kočka utrpěla autonehodu, po které se změnilo její chování. To začalo připomínat typické znaky plemene ragdoll, které po ní koťata zdědila.  Z genetického hlediska je ovšem tento příběh nemožný. Ovšem plemeno je opravdu odvozeno od Josephininých koťat. Zakladatelem plemene se stalo jedno z nich – Daddy War Bucks, které bylo kříženo s birmou. 

Jméno plemeno dostalo podle své typické vlastnosti – po zvednutí do náruče kočička uvolní svalstvo, takže připomíná hadrovou panenku (z angl. „rag“ hadr, „doll“ panenka). Plemeno bylo uznáno v 70. letech všemi organizacemi kromě jedné. 

Povaha: Přátelská, klidná, jemná a poddajná povaha. Kočičky se rády mazlí, k lidem jsou velmi přátelské, ale pozornost si nevynucují. Jsou společenské, hravé a zvědavé. Díky své důvěřivosti k cizím lidem i ostatním zvířatům jsou vhodné pro felinoterapii, nedoporučuje se je ale nechat volně běhat venku, protože by se mohly snadno nechat odnést někým cizím. Ragdollové jsou neobyčejně vyrovnaná zvířata, která hned tak něco nevyvede z míry. Svoje drápky používají jen v krajní nouzi a důležitým rysem povahy je i neochota rvát se. Jsou skromní a svůj jemný hlas využívají jen zřídka. S ostatními kočkami se snášejí dobře, samotu naopak rádi nemají. Prý se podobají psům – s oblibou aportují, svého majitele si hlídají a lehce se naučí chodit na procházky s postrojkem.

Stavba těla: Jde o velkou, svalnatou kočku s robustním hrudníkem, podsaditým tělem a těžkými kostmi. Tělo ale přesto působí elegantně a je dlouhé. Hlava je klínovitá a velká, s pevnou silnou bradou, plnými tvářemi a zakulaceným čenichem. Krk je obvykle krátký a silný. Spolu s dlouhými chlupy plynule navazuje na hruď. Přední nohy jsou mírně kratší – zadní část tedy vystupuje lehce nahoru. Tlapky jsou kulaté, velké a pevné, s meziprstními chomáčky chlupů. Ocas má ragdoll dlouhý a huňatý. Středně velké uši posazené dále od sebe jsou mírně zaoblené. Modře zbarvené oči jsou velké a oválné, daleko od sebe. Nos je mírně prohnutý. 

Srst: Kočky tohoto plemene mají svou polodlouhou srst velmi hustou, jemnou, hedvábnou a bez sklonu k plstnatění. Splývá kolem těla, neodstává. V létě částečně vypadává. Na hlavě je nejkratší a na krku a ocasu nejdelší. Koťata se většinou rodí bílá a zbarvovat se začnou až po několika týdnech. Proces zbarvování srsti ale končí až ve 4 letech věku, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin.

Péče: Srst ragdollů nevyžaduje žádnou zvláštní péči, zacuchává se jen zřídka. Vyčesávání stačí jednou týdně hrubým hřebenem. V létě v době línání si od uvolněných chlupů můžeme pomoci gumovým kartáčem a častějším česáním. Pozor ale na přílišné kartáčování, to by mohlo srst poškodit.

Někteří vystavovatelé své ragdolly několik dní před výstavou koupou, můžete ale zvolit i neparfémovaný, nemastný mastkový pudr. Stačí ho důkladně vetřít do srsti, aby se na něj navázala nečistota a mastnota, a poté pečlivě vykartáčovat jemným kartáčem. 

Vnější zvukovody se čistí speciálním přípravkem pro kočky a drápky se v případě nutnosti zastřihují ostrými štípacími kleštičkami. 

Barevné variety:

Kočky plemene ragdoll jsou FIFe uznávané ve třech varietách, přičemž všechny se vyskytují ve zbarvení seal, chocolate, blue a lilac point. Světle zabarvené části srsti mohou postupem času ztmavnout díky nižším teplotám okolí a lízání srsti. Místní ztmavnutí srsti může zapříčinit i poškození kůže.

  • Colorpoint: Kočky této barevné varianty s akromelanickými odznaky mají krémové tělo. Koncové části těla, tedy tlapky, uši, ocas i maska jsou zbarvené tmavěji. Hruď je většinou světlejší než zbytek těla. V případě zbarvení seal point a blue point mají tmavší barvu na těle než kočky se zbarvením chocolate point a lilac point. Bílá barva není nikde na těle tolerována. Nos a polštářky na nohou mají tmavé. Náprsenka, břicho a hruď mají světlejší odstín. 
  • Mitted: V této barevné varietě mají ragdollové krémově zbarvené tělo, koncové části těla jsou tmavší. Od varianty colorpoint se liší tím, že kočky mají na nohou bílé ponožky bez tmavých fleků. Od ocasu k bradě vede bílý pruh. Polštářky tlapek jsou růžové.
  • Bicolor: Jde o nejvíce nápadnou varietu. Kočky tohoto barevného typu mají bílou bradu, hruď, břicho i tlapky a jsou povoleny bílé skvrny na hřbetě. Tělo je opět krémové s tmavěji zbarvenými koncovými částmi těla. Okolo nosu je bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V. Ideálně začíná na čele a vede přes oči na zadní stranu brady.